Åbent Hus – Grafikudstilling fra d. 8. februar til d. 22. marts
Otte grafikere udstiller håndlavet, original-grafik på Havarthigaarden, Holte
Åbent Hus og Fernisering:
lørdag d. 8. februar kl. 13 – 15
Sted:
Havartigården, Hovedbygningen, Havartivej 6, 2840 Holte
Udstilling:
Udstillingerne i Hovedbygningen og i Værkstedsgalleriet vil være åbne i Havartigårdens åbningstider indtil d. 22. marts. De tre øvrige udstillingslokaler vil kun være åbne d. 8. februar til Åbent Hus – arrangementet.
Der kan dog træffes aftale om at se alle udstillingerne.
Planen d. 8. februar:
Vi mødes og starter i Havartigårdens hovedbygning, hvor der vil være velkomst og servering.
Derefter vil der være guidet rundvisning til alle fem udstillingslokaler, der spreder sig over hele Havarthigaarden:
Hovedbygningen, hvor Helle Lillelund Aggebo, Lars Degnbol og Lene Kattenhøj udstiller.
Loungen, hvor Lissi Lohmann udstiller.
Foyeren, hvor Torben Dahl udstiller.
Grafisk Gruppes værkstedsgalleri, hvor der er særudstilling med værker af Lykke Bellum.
Bygning D, hvor Inga Vestergaard Sørensen og Karen Brandt udstiller.
Grafik betyder oprindeligt at tegne eller skrive, og er i dag det ord vi bruger om trykte billeder på papir. Vi kan forklare hvad grafik er, ved at beskrive hvordan grafikeren behandler motivet og materialer såsom træ, pap eller kobber, med forskellige avancerede grafiske teknikker, der skal udtrykke en bestemt stemning eller tanker gennem komposition af former og farver.
Men de fleste grafikere oplever det som et magisk møde mellem ide, plade og papir. Der sker kort sagt fortryllende ting, når papiret løftes fra pladen. En af de udstillende kunstnere, Inga Vestergaard Sørensen, forklarer det på denne måde: “Drivkraften ligger i at finde symbiosen mellem de grafiske teknikker, motivet, farver og papir.”
De otte grafikere er knyttet til Havarthigaarden og er enten fra Grafisk Gruppe, der har til huse med deres grafiske værksted på Havarthigaarden, eller fra Nordsjællands Aftenskoles Grafik kurser v/ Billedkunstner og Grafiker Charlotte Grangaard Jensen, hvor der undervises i samme værksted.
Lykke Bellum – medlem af Grafisk Gruppe Havarthigaarden – udstiller i Værksteds Galleriet fra 7. februar til 23. marts.
Lykke Bellum arbejder med mange grafiske teknikker – i Grafisk Værksted på Havarthigaarden
– desuden arbejder hun med maleri, glas og jern – stærkt inspireret af historien – og Kronborg
hvor hun har haft værksted / Galleri 12 – i mange år.
Lykke Bellum har udstillet mange steder i Danmark bl. a. på Kronborg Slot flere gange, i mange kirker – og uden for Danmarks grænser.
Kom og kik – der er meget for øje og sjæl.Lykke Bellum “Utopia”
Se mere på Grafisk Gruppes hjemmeside.
Åbningstiderne: Hovedbygningen og værkstedsgalleriet er åbent i Havarthigaardens åbningstider. Hverdage 9-15, fredage 9-12. Gratis entre.
Det er en god idé at forhøre sig hos Grafisk Gruppe eller hos en af kunstnerne, om der er adgang til det pågældende lokale, inden man begiver sig i vej. Flere af lokalerne kan være optagede af aktiviteter.
Åbningstider
Åbent hus d 8. februar
- 13:00 – 15:00
- Fernisering og rundvisning
- 9:00 – 15:00
- mandag til torsdag
- I resten af perioden
- 9:00 – 12:00
- fredag i resten af perioden