Havarthigaardens Vinmarked – søndag d. 9. marts 2025

Ganens magt er stor

– og igen i 2025 ligger vi under for denne vederkvægende magt, og afholder vinmarked den anden søndag i marts.

Tilstrømningen er øget de sidste år. Derfor er vi rykket til lokale C, også kaldet “Laden”, som vil give os noget mere luft om ørerne, og ikke mindst bedre plads til udstillerne. Det er en god idé at købe billetten på forhånd, og det gør du hér: Nemtilmeld

De 14 udstillere er på plads, og de bringer os hele vejen rundt om jorden – stort set.
Glæd dig til et væld af smagesnuancer og vinviden.
Klik på deres navne og besøg deres hjemmesider.

Vindien
Carlo Merolli
Lundens Vin Kompagni A/S
Pinotageshoppen
Vinifera
Saveurs de France
Wine Point
SuperBrugsenTrørød
Lagrein Vin
Absalon Vin
Højsteen Vin
Holte Vinlager Holte
Made By Mama
Incendi Vine

Udstillerlisten finder du hér (under udarbejdelse)

Tak til C. O.
Vi, der har arbejdet med  – og deltaget i – vinmarkedet, sender en tanke til den oprindelige initiativtager til arrangementet, C. O. Jørgensen, købmanden og vinhandleren fra Trørød. I oktober valgte han i en alder af 95 år, at tage videre til de evige vinmarker, og han var aktiv til det sidste. Han er selvfølgelig savnet. Samtidigt er vi helt sikre på, at han ønsker os det bedste, muntreste vinmarked, som afvikles helt i hans ånd.

Billet og lotteri i eet.
Entreen på kr. 75,- giver adgang til at smage på de liflige dråber. Men ikke nok med dét; i billetten er der samtidigt et lod til dagens vinlotteri med flotte præmier.

Du kan med fordel købe billetten i forsalg lige hér: Nemtilmeld og undgå køen ved indgangen.

VIGTIGT VEDR. PARKERING : Det er ikke tilladt for Havarthigaardens gæster at parkere på Havarthivej, som er forbeholdt beboerne. Benyt i stedet vores parkering, som strækker sig hele vejen rundt om gården.

The event is finished.

Dato

søn, 9 mar 2025
Udløbet

Pris

75 DKK

Arrangør

Havarthigaarden
Havarthigaarden
Phone
+45 45 42 53 87
Email
havarthi@havarthigaarden.dk